1,5% podatku

Przekaż nam 1,5% podatku, abyśmy i my mogli pomagać

OSP Grupa Ratownictwa Specjalistycznego Starówka jest Organizacją Pożytku Publicznego uprawnioną do otrzymywania wsparcia w formie odpisów 1,5% podatku od osób fizycznych.

Co to jest 1,5%?

1,5% – tak w skrócie mówimy o 1,5% podatku dochodowego osób fizycznych, który podatnicy mogą przekazywać organizacjom pożytku publicznego (OPP).

1,5% nie jest darowizną ani ulgą. Dzięki niemu każdy polski podatnik może samodzielnie zadecydować, do kogo trafi część podatku dochodowego, który powinien zapłacić państwu. Korzystając z tej możliwości, “wspomagamy” ministra finansów w dystrybucji środków publicznych. Jeśli nie zdecydujemy się na przekazanie 1,5% organizacji pożytku publicznego, podatek za dany rok trafi do „wspólnego worka”, o którego przeznaczeniu decyduje rząd i sejm.

Z prawno-podatkowego punktu widzenia 1,5% to pieniądze należne państwu, które i tak podatnik musi “oddać”. Przekazując 1,5% podatku dochodowego, nie dysponujemy zatem własnymi pieniędzmi, a tylko korzystamy z “uprzejmości” państwa, które pozwala podatnikom samodzielnie zadecydować, gdzie trafią państwowe pieniądze. Nie jest to więc darowizna, którą wykłada się dobrowolnie z własnej kieszeni.

Co zrobić aby przekazać nam 1,5% podatku?

Aby przekazać nam 1,5% podatku należy w odpowiednim miejscu zeznania podatkowego (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 wpisać nasz numer KRS: 0000455291